SİYASET BİLİMİ VE KAMU YÖNETİMİ

'Uluslararası Şehir ve STK Zirvesi' tamamlandı

23.10.2017

'Uluslararası Şehir ve STK Zirvesi' tamamlandı

Türkiye Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Esenler Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Dışişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AB Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde düzenlenen, Bilim Kurulu Başkanlığını Bölümümüz Başkanı Prof. Dr. Hamza Ateş’in üstlendiği "Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi" sona erdi. 20-22 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen Uluslararası Şehir ve Sivil Toplum Kuruluşları Zirvesi'ne, 60 ülkeden 192 sivil toplum kuruluşu ve üniversite katıldı. 3 gün süren zirvede, 17 konu başlığı altında 35 panelde 157 sunum yapıldı. Zirvede katılımcı sivil toplum kuruluşlarının stantları da yer aldı. Böylelikle bu alanda katılımcılara birebir görüşme imkânları sağlanarak, topluma fayda sağlayabilecek projelerin hayata geçirilmesine, bilgi ve deneyimlerin karşılıklı olarak aktarılmasına katkı sağlandı. Zirvenin ikinci gününde, zirveye Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da katılarak bir konuşma yaptı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi'nde yapılan Zirve’ye İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin büyük katkıları oldu. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. İhsan Karaman, Rektör Yardımcısı Mustafa Çiçekler, Genel Sekreteri Doç. Dr. Mehmet Lütfi Arslan ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tarkan Oktay konuşmacı ve moderatör olarak katıldılar. Uluslararası Şehir ve STK Zirvesi Bilim Kurulu Başkanı, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı ve İSMAM Müdürü Prof. Dr. Hamza Ateş, açılış ve kapanış konuşmalarını gerçekleştirdi. Prof. Dr. Hamza Ateş kapanış konuşmasında şu mesajı verdi: "Dünyanın daha yaşanabilir hale gelmesi için toplumların vicdanı olan sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düşüyor. Bu zirvede sadece ülkelerin değil insanlığın en önemli sorunlarına da değindik ve çözüm önerileri geliştirdik. Sonuç bildirgemizi ve oturumların videolarını da www.sivilsehir.org internet sitemiz üzerinden 20 güne kadar tüm dünyayla paylaşacağız".

Zirve’ye STK ve Üniversitelerin yanında Avrupa Müslüman Ağı Başkanı ve Oxford Üniversitesi Çağdaş İslam Çalışmaları öğretim üyesi Prof. Dr. Tarıq Ramadan ‘keynote speaker’ olarak katıldı.

Zirve ulusal ve uluslararası basında da büyük ilgi gördü: 

https://twitter.com/trpresidency

https://www.thepeninsulaqatar.com/article/21/10/2017/Erdogan-says-US-cannot-be-civilized-country

https://tccb.gov.tr/en/news/542/85034/president-erdogan-attends-international-city-and-civil-society-organizations-summit.html

http://www.gettyimages.co.uk/detail/news-photo/president-of-turkey-recep-tayyip-erdogan-attends-the-news-photo/864391348#president-of-turkey-recep-tayyip-erdogan-attends-the-international-picture-id864391348

http://www.star.com.tr/yerel-haberler/uluslararasi-sehir-ve-sivil-toplum-kuruluslari-zirvesi-154717/

http://www.istanbulhaber.com.tr/sehir-ve-stk-zirvesi-tamamlandi-haber-783590.htm

http://www.hurriyet.com.tr/uluslararasi-sehir-ve-sivil-toplum-kuruluslari-40617274